متهم کیست؟

کسي است که فاعل جرم تلقي شده ولي هنوز دلايل کافي براي محکوميت او وجود نداشته و يا حکم محکوميت قطعي او صادر نشده است.

مشخصا از نظر فرد قانون گذار بین فردی که مورد اتهام قرار گرفته است و هنوز جرمش ثابت نشده است با فردی که بعد از بررسی های به عمل آمده جرمش ثابت شده است تفاوت وجود دارد . شاید به اشتباه بسیاری از ما در زمانی که برای فردی حکم به درب منزلش می آید یا طرح شکایتی نسبت به فرد میشود نام متهم یا مجرم را استفاده میکنیم در صورتی که این عبارت اشتباه است و باید از الفاظ مناسب استفاده کنیم.

متشاکی کیست؟

اگر شاکی یا به عبارتی همان شخصی که جرم روی او واقع شده است تعقیب مرتکب را بخواهد و اقدام به شکایت از او نماید، به فردی که علیه وی شکایت مطرح شده است، متشاکی(مشتکی عنه) یا همان مظنون گفته می‌شود.

استفاده از لفظ مظنون به این خاطر است که شاکی ادعا کرده و هنوز ادعای وی به اثبات نرسیده است پس نمی‌توان صرفا با تکیه بر ادعای شاکی به افراد عنوان مجرم را که دارای آثار حقوقی فراوانی می‌باشد نسبت داد.

متهم کیست؟

در ادامه بررسی ها و رسیدگی به شکایت شاکی مظنون به دادگاه احضار می شود و به وی تفهیم اتهام می شود.

اگر در این شرایط اتهام وارده متوجه مظنون شود به او متهم گفته میشود .متهم به حکم قانون دارای حقوقی از جمله حق سکوت، حق داشتن وکیل و … است. البته این مطلب به معنای عدم امکان استفاده از وکیل دادگستری توسط مظنون نیست. بلکه منظور حقی است که توسط مقام قضایی بایستی به اطلاع متهم رسانده شود.

مجرم کیست؟

در نهایت پس از آنکه اتهام متوجه شخص مشتکی عنه شود و وی متهم شناخته شود، تحقیق و رسیدگی در مورد وی شروع خواهد شد و در صورتی که مسلم گردد که متهم واقعا عمل مجرمانه را انجام داده است عنوان مجرم در مورد وی به کار برده می‌شود.

اجاره سند.سند اجاره ای .سند ملکی.وثیقه.زندانی.اجاره وثیقه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code